Yaşayan Ölü


Bay X’den

”Onlar ki yaşayan ölülerdir. Hayattadırlar, nefes alırlar, biyolojik gereksinimlerini karşılarlar ama onlar gaflettelerdir ki mana alemini bilmezler. Onlar cahillerin önde gidenleridir.”

Samiha Ayverdi Hanımefendi’nin dördüncü kitabı Yaşayan Ölü ,Güzellik… Menfaatsiz aşk… Çelebileri Ayşeleri ve Ekmelleri birbirine bağlayan sonsuz ve güçlü bağ hakkında: İlahi aşk.

Hazreti Ali Divanında aşktan bahsederken muhabbet lafzı kullanılır. Yani sevgi üç kısma ayrılır. Meveddet, muhabbet ve aşk. Aşk aslında sevginin karşılıksız olanı ve hep onun düşünüldüğü bir hal olarak tasavvufta tabir edilmiş.

O ki güçlü bir bağ ile içerisinde hiç bir yobaz zevki barındırmayan ve sonsuz alemin kapısını aralayan bir anahtardır. Çelebi de Leyla’nın görmeye çalıştığı, Ayşe’nin Ekmel Haydar’da hissettiği ve Seniye’nin kocası Ekmel’i kıskandığı bir lütuftur o.

Bu kitapta kendinize göre bir karakteri çok kolay benimseyebilirsiniz. Mesela Ekmel Haydar’ı ”Ben en nezih ve canlı dekorlar içerisinde bile benden başka sakini olmayan bir klübeciğin hasretini çekerim. Bir dağ başında ya da bir deniz kenarında.” bu sözleriyle özdeşleştirip kendinizi onda bulabilirsiniz.

Öte yandan kıskanç ve kibirli Leyla’nın Çelebi’nin yanında nasıl o haset duygularından arındığına şahit olarak kendinize çekin düzen vermeniz aklınızın bir ucuna gelebilir. Ki o Leyle artık:”Ölmeden yaşamak can çekişmekten başka bir şey değil…. işte ben de onun için öldüm; her zerresinden hayat taşan, her nefesi bin can satın alan bir Çelebi gibi, artık ben de yaşayan bir ölüyüm.” diyecektir.

Son olarak yine Hazreti Ali divanından bağlarsak:

”Bu alemden göçüp rahat bulan mürde değil amma

Hayat-ı daime erişemeyenler oldular mevta”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: