Ateş Ağacı


Aşkın kısacık tarifi- Mesnevi’den

”Ezeli hükme göre kainatın bütün zerreleri çift çifttir ve her cüz’ü çiftine aşıktır. Arifin nazarında gökyüzü erkek, yeryüzü kadındır. Göğün verdiğini yer alır besler. Yerin harareti azaldı mı gök hararet yollar, rutubet bitti mi rutubet verir. Kadına nail olmak için onun etrafında dönüp dolaşan erkek gibi, felekte zamanede dolaşır. Yeryüzü ise hanımlıklar etmekte , doğurduğu çocukları emzirip yetiştirmektedir.”

Altı Çizili Cümlecikler-Ateş Ağacı’ndan,

”Maamafih baktığımız bu kitabın, gün olup biteceği ve her tekrarlayışımızda, tesirinden, uyandırmış olduğu ilk alaka ve heyecanından kaybedeceği gibi, insan da ne kadar gezse dolaşsa bu devamlı seyahat gün olup bir bıkkınlığa gelip dayanabiliyor.”

”Görüyordum ki yaşamak ne bankadan evine gidip gelmek, ne şeflikten müdürlüğe sıçramak, ne bir vekalet koltuğuna oturmak ne salonların, kadınların göz bebeği olmak ne de bir zenginin kızıyla evlenmekti. Şu halde insan, yalnız fizyolojik buyruklarının emrinde olan bir mahluk ise, ağzında ki cevizi damın üstüne fırlatarak kıran kargadan, tavukları için dövüşen horozdan, geviş getiren inekten, çirkef deliğinde fare bekleyen kediden ne farkı kalıyordu.”

Eflatun’dan ve Proklüs’ten

”Seyrettiğimiz hayat hareket ve çokluğun aynı zamanda birliğin intizamıdır.”

”Vahidin, kendisinden başkasıyla birleşmesinden daha ilahi hiçbir şey yoktur.”

Cemil Bey’den

”Ben etiyle yaşayan bir kanla değil,içiyle yaşayan bir kadınla evlenebilirdim.”

”İlim madde çemberini aşıp vicdaniyet hududuna sıçramadıkça esaretten başka bir şey değildir. Bir insanın deruni varlığı ile aşinalık kurması, vicdani hayatın rehberliğini elde etmiş olmak böylece de, gerçeklerle biliş tutmak demektir.”

”Maymundaki istihza , tilkide ki hud’a ve kaplandaki hunharlık bizde oldukça alim , mucit, kaşifte de olsak insan olamayız.”

Bay X’den

‘Allahü Teala Musa peygamber onunla konuşmak istediği zaman Musa peygambere ateşten yanan bir ağaç şeklinde görünmüştü. Çünkü Musa peygamberin o vakit bir ateşe ihtiyacı vardı. Bugün Allah’ın varlığını inkar etmeye yeltenenler sadece suyun içerisindeki küçük balıklar gibidirler. Bu nedenle kaplı oldukları hakikati göremiyorlar ,ama ne zamanki biri onları oltayla bulundukları sudan dışarı çıkarmaya kadir olduğu zaman anlayacaklardır ki bu zor durumdan kurtulmanın yolu o Hakiki Varlıktır. ”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: