Sevme Sanatı-Erich Fromm


”Hiçbir şey bilmeyen hiçbir şeyi sevemez. Hiçbir şey yapamayan hiçbir şeyden anlamaz. Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir. Oysa anlayan biri hem sever hem fark eder hemde görür. Bir şeyde ne kadar ilgi varsa o kadar çok sevgi vardır. Bütün meyvelerin çileklerle aynı zamanda olgunlaştığını zanneden biri üzümleri hiç tanımıyor demektir.” Paracelcus

”Hayat boyu ortamlara girip çıkıyoruz, farklı insanlarla tanışıp kaynaşıyoruz, farklı kitaplar geçiyor elimize, bazen bizi bize daha iyi anlattığı için kızdıran, bazende acizane şaşırtan.

Sevmek bir sanattır, doktorluk ya da marangozluk gibi öğrenilmesi gereken ve öğrenildikten sonra kurallarına uygun olarak uygulanması gereken bir sanat. Sadece basit bir bağlanma işi olarak görülmemeli , kişi bunun için çaba sarfetmeli, istemeli sıkmadan sıkılmadan sevebilmeyi ve içinde uyanan o duyguyu taşıyabilmeli.Bunun için tabi ki öncelikle insanın içerisinde yaratılışından var olan ”bağlanma ” hissini hissedebilmeli ve bunun için sevebilmeli. Birisini sevmek sadece güçlü bir duygu olarak kalmamalı söz verilmeli ve çaba sarf edilmelidir.

Evet doğru okuyorsunuz, sevmek bir neden olmamalı,bir sonuç olmalı, insan bağlandığı şeyi sevebilmeli ve içinde bağlanmanın verdiği özgürlüğü, farkındalığı hissedebilmeli.

Resim yapmak isteyen insan bile sanatını icra etmek için doğru objeyi beklemez, o işin sırrını keşfetmeye çalışır, ışığı kullanmayı öğrenir, her gün fırça sallar bazen kaybeder bazen sıkılır ama o sanatı öğrenir, tıpkı sevmek gibi. Objeyi beklemek yerine o objeye nasıl ışık düşürüleceği üzerinde çalışılmalı zannımca.

Tabi ki bu  alışveriş mantığıyla olmamalı, zira alışverişte yapılan mal karşılığında değerli bir kaç bir şeyin karşıya ödenmesidir.Bu da zaten kapitalist dünyanın bize kazandırdığı nimetlerden sadece biri: karşılık beklemek ve ne olursa olsun almak.Ama bu kesinlikle sevmenin mantığına aykırıdır. Sevmek bu kadar matematiksel olsaydı şayet, hiç bir sanatçı olamazdı, işin özünde sevmekte olmazdı.

Almadan önce vermeyi bilmeli seven kişi, önce adımı o atmalı, tekrar atmalı sürekli denemeli    sürekli istemeli. Bu belki bir ömür boyu sürer, belki sonuçları can yakar ama sevmenin mantığında işte bu yatar.

Bir diğer konuysa seven insanın değişmesi gerektiği gerçeği. Paracelcus’un da dediği gibi seven insan fark eder, izler gözlemler ve sonuç olarak üretir. Seven insan artık içerisindeki dinamoyu ateşlemiş insandır ve sürekli istemenin verdiği dinamizmle yoluna devam eder; sadece üretir.

O artık eskisi gibi değildir. Aslında hem değişmiştir hem de değişmemiştir, ya da daha doğru bir ifadeyle değiştiği ölçüde değişmemiştir. Şöyle ki seven insan başlangıçta kendi başına işini yapan sıradan bir insanken ya da tamamen duyarsız bir insanken değişerek olayları analiz etmeyi öğrenmiştir. Bu yolda rezil olmuştur, küçümsenmiştir, tanınmamıştır, ama başarmış ve sevmenin ilk adımını atmıştır. Artık o etrafına duyarsız kalmayan insanları sevgisinin el verdiği ölçüde seven ve yine bunun alışveriş mantığına aykırı davranarak yapan birisi olmuştur. Artık o sevdiği insanlar için bir şeyler üretmeye başlamıştır. Eğer insan diğer alanlarda üretken değilse sevgide de üretken olamaz.

Aynı zamanda değişmemiştir, çünkü o yine kendi kabuğuna çekildiğinde kendi olmalıdır, eski alışkanlıklarını devam ettirmelidir. Zira unutmamalıdır ki bu noktaya gelebilmesi için bir çok kademeyi yaşaması gerekmiştir ve yine bilmeli ki yaptıklarını yapmasaydı o kimse olamayacaktı. İşte bu nedenle değişerek değişmemeli seven insan.

Aynı kabukta aynı dünyayı yaşayarak farklı insanlar olmalı seven insanlar. Hem birlikteliğin gerektirdiği dünyayı yaşarken kendi değerlerini de söndürmeyip onu da beslemelidirler. Tıpkı bir annenin karnında yavrusunu taşıması gibi. İkisi de aynı dünyadalar ama birbirlerinden tamamen farklılar.

Sevgi tartışmasız insanın en gerçek ve en temel gereksinimidir.”

Diyor birisi acizane ……

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: