Dehliz No:1


Kimin aklına gelirdi ki köprüye bakan taraftan yukarı kata çıkıldığı.

Maceracı ruhumun azdığı yağmurlu günlerden birinde, kim bilirdi hep o görmek ve keşfetmek adına yapılan gizli yolculuklardan birine çıkacağımı. O tarih kokan taşların detaylarına küçük bir ışığın altında hükmedeceğimi benden içeri ben bile bilmezken, sen nereden anlardın ki. Ama meraklanma sana gizli sırrımın bir kısmını vereceğim, gerisi sana kalmış. Senin yerine de yutamam ya onca lokmayı. Biraz da senin çiğnemen lazım.

Önce Mısır çarşısının içerisine girmeli ve saçma salak lokum ya da vitrindeki ”Turkish Viagra”ların fotoğraflarını çekmelisin. Bu işin önemli adımlarındandır. Ama oraya uğraman içinde dışarı da yağmur yağması lazım ki tamamlansın kombinasyon. Şimdi dışarıda yağmurun azalmış olması gerekli. Makineni az önceki gibi artık yağmurdan korumak istememelisin, açıkça belli etmelisin amatör olduğunu.

Sola dön ve ilerle…

Kararsız kal sağa ya da sola gitmekte.

Sonra sola doğru biraz da tedirgince yönel. Az ilerde seni genişçe ve eskice bir koridor karşılamalı, oraya tavandaki balkonu inceleyerek ve tarihin içerisinde kaybolurcasına girmen gerekli.

İlerle başın gökyüzünde. Gözlüklerinde yağmurdan kalma su damlacıkları olmalı ve etrafı üstünkörü sezmelisin. İnsanlarla işin yok şimdilik, dikkate alma zaten, odaklanmalısın. Şimdi çeşmelerin oraya gelmiş olmalısın. Önce ilk oturakta olup daha önce çekmeye çalıştığın sürrealist çeşme fotoğraflarında bir kaç tane çekmelisin.

5 dk falan kaldıysan artık kalkmalı ve ilerlemelisin.

Aniden dur ve etrafını izle. Köprüye bak, biraz sis var havada ama sen yine de bak, bu senin için ilham barındırıyor zira. Tam camiye doğru döndüğünde aklına ilginç Ara Güler pozlarında biri gelmiş olmalı. Eğer gelmemişse gözünü yeterince eğitmemişsin demektir. Bilmelisin ki iyi bir fotoğrafçı olmak için önce gözünü sonra ruhunu eğitmelisin.

Her neyse edebiyat yapmaya gerek yok. Evet, kapalı gibi görünen ve zindan vari kapıya yaklaş usulca. Kimseler duymasın seni ve görmesin. Şimdi ayaküstü azar yemek hiç hoş olmaz kanımca.

Kapı kilitli olmamalı, demir süngüyü dikkatlice çek ve kapının zangırdayan menteşelerini bir de sen rahatsız et. merdivenlerden tedirgin ama biraz da Kolomb vari yeni bir şey keşfetmiş gibi ilerle yukarıya doğru. Karşına demir kilitli bir kapı gelmeli, açmaya sakın zorlama yoksa bütün büyü bozulur ve yakalanırsın alimallah.

Sağa dön…

Hayır hayır, aşağıya merdivenlere bak.

Farkettin mi geldiğin yolda ki gizemi. Sol üstte bir tungsten ışık , beyaz ayarını yap ve sonra ISO ardından otomatik odaklama daha iyi olur zannımca. Ve dönerek aşağıya inen gizemli merdivenler karşında işte.

Artık tetiğe basmalısın.

Bas ve dondur, o merdivenlerin gizemi şimdi hep seninle.

not: tüm kurallar sırasıyla uygulanmalı, uygulanmadığı taktirde dondurulamaz.

her daim denizle……….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: