Bilgi Ağacı-İnsan Anlayışının Biyolojik Temelleri


Önsözde kısaca bahsedilen:
İlk yapraklar-Kendimizi bilmenin gerekliliği

Çok ağır bir yükü taşıyabilmek için merkezini bilmek gerektir.Keza ruhlarını güzelleştirebilmek için insanların doğalarını tanımaları elzemdir.

Bütün savaşlar,soykırımlar ve insanın kendini anlayamamasından kaynaklı diğer insanlara verdiği zararlar bize ortak bir bilincin gerekliliğini doğurur.Fakat bu biliş için insan yine kendisini kullanmak zorundadır ve bu bir paradoksmuş gibi görünmesine rağmen insanın her hangi bir düzlemden izlenilmesi mümkün olmayacağı için bu gereklidir.Yani insan kendi üzerinde ortak bir yaşam alanı yaratma adına deney yapabilmelidir.
Bunun insanlar arasında yayılması inanç ve imanla olmuştur fakat değişen insan bilinci bu inançtan köken alan bir nefretle karşı karşıya kalmıştır.Bu nefret aşırılığa sebebiyet verir ki bu da tahammülsüzlüğü doğurur ve ortak yaşam bu derecede mümkün olmayabilir. Bu nedenle şimdiki neslin üzerine düşen görev ortak bir insan bilinci yaratma adına kafa yormasıdır ve bunun en önemli basamağı da eğitimdir.

Humberto MaturanaPeki insan kendi özbilincinin yarattığı öznellikten nasıl kurtularak insanlığın faydasına nesnel düşünebilir?Bu soru aslında içinden çıkılması zor bir mesele.Örneğin bir bilim adamı bir maymunu incelemek için onun çevresinde yaptıklarını, nasıl yaşadığını ve nelerle uğraştığını Tanrı vari bir gözle yukarıdan insan doğasının dışında izleyebiliyor,ama bunun insan doğası içerisinde incelenmesi nesnelliği ortadan kaldırıyor .Yani insan kendi doğası içinde yaşarken kendini izlemek amacıyla hem maymun hemde bilim adamı olmak zorunda kalıyor ve bu da pek nesnel değil.
Ama bu durumda bu nesnelliği sağlamak ne kadar zor görünse de ortak bir kültür yarama adına ”Canlıların organizasyonu nasıl olmalıdır?” şeklindeki bir soruya yine dünya üzerindeki görevi nedeniyle insan vermek zorundadır ve bu ilhamı da yine kendinden almak zorundadır.

BİLGİ AĞACI
1)Bilmeyi Bilmek

İnsan bulunduğu çevrede elde ettiği tecrübelere nasıl güvenebilir?Sonra bilgisini kullanarak çözümlediği çevreden yola çıkarak nasıl bildiğini nereden anlayabilir?
İnsanoğlu şüpheye yer bırakmayan ve sıkı sıkıya bağlandığı kesin algılarının dünyasında yaşamaya eğilimlidir.Bu algılar ise ona dünyanın sundukları ve çoğu zaman insanın algılamak zorunda kaldıklarıdır.
Bu noktada ise söylenmesi gereken her bireyin kendi tecrübelerine dayanarak bir dünya kurmasıdır.Biz dünyayı görmüyoruz kendi dünyamızda yaşıyoruz.Aslında tecrübelerimiz yapımızın etkisi altında kalıyor ve biz bu dünyayı keşfetmeye çalışırken kendi dünyamızı gerçek dünyadan ayıramıyoruz.Dünya aslında çok bariz ve yakın ama biz onu göremeyecek kadar körüz.
Bu durumda yapılması gereken bilmeyi bilmemiz ve bunu da kendi çevremizde yapmak zorundayız.Ama çoğu sistem bize bilmeyi bilmek yasaktır der.Dünya da utanılacak bir çok şey var ama en büyüğü şüphesiz cehalet.Bu cehaleti yenmek için ise bilmeyi bilmek zorundayız,tecrübelerimize kesin gözüyle bakmayı bırakmalıyız.
ANAHTAR AFORİZMALAR:
Yapmak bilmektir,bilmek yapmaktır.
Söylenen her söz biri tarafından mutlaka söylenmiştir.

2)Canlıların Organizasyonu

Bilme bilen kişinin eylemidir;kökleri,kişinin canlı varlığında yapısında,organizasyonundadır.Organizasyon derken bahsedilen ise canlı bir organizasyonun cansız bir organizasyondan nasıl ayrılacağı öncelikle belirlenmelidir.Canlı bir organizasyonun içerisinde kendi kendini var etme vardır ve bu da aralarındaki en önemli ayrımdır.Özerklik bu bağlamda yol gösterici olacaktır ki(bu aslında bir canlının en önemli özelliğidir.) bu kavram canlıların kendi kendini var etme öngörüsünü de destekleyecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: