Rain Man(1988)


Otizmli bilinmeyen bir kardeş ve bu kardeşe kalmış 3 milyon dolar.
Bu insan küçük yaşında ondan daha küçük olan kardeşine zarar vermesin diye WALLBROOK taki rehabilitasyon merkezine gönderilmiş ve küçük kardeşi ondan habersiz büyümüş.
Babalarının ölmesi üzerine TOM CRUISE ‘un haberi olur ve cenazeye oradan da vasiyet avukatının yanına gider.Ancak mirasın WALLBROOK adlı bir merkeze bırakıldığını görür.Araştırmak için merkeze gittiğinde şans eseri kardeşiyle tanışır ve onu ilk önce parası için kaçırır.Aslında amacı kendi payına düşeni almak istemesidir,fakat daha sonra kardeşiyle iletişim kurarak onunla yaşamaya ve hatta onu sevmeye başlar.

Onunla beraber LOS ANGELES‘a yerleşirler ve burada bir süre yaşadıktan sonra kardeşi otizmli kardeşini bir merkeze götürmek ister.Burada da yine tesadüf eseri kardeşinin muazzam bir hafızasının olduğunu keşfeder.
Bunun üzerine borçlarını ödemek adına otizmli kardeşiyle birlikte LAS VEGAS’ın yolunu tutarlar. Otizmli Rain man ‘in hafızası kuvvetli olduğu için kartları sayabilmektedir ve bu özelliği sayesinde kayda değer bir para kazanarak LAS VEGAS’tan ayrılırlar.Ama LOS ANGELES’ta rain man’ın doktoru onu WALBROOK’ a götürmek için onları beklemektedir.

Otizmli insanlar normal bir insanın hissettiği gibi hissetmezler ve algıları farklıdır.Mesela bizim için bir alarm sesi çokta dikkat çekici olmasa bile bu onlar için oldukça eziyet verici olabilir.Ayrıca otizmin bir çeşidinde bu insanlar oldukça programlıdırlar ve bu programlarından dışarı çıkarıldıklarında yada programları aksamaya uğradığında kriz haline girebilirler.Şunu da belirtmek gerekir ki otizmli demek geri zekalı demek değildir,ileri zekalı da olabilirler ve kimsenin bilemediği konularda bile bir profesörle yarışabilirler.Kısaca otizmli demek farklı hissetmek demektir.

Raymound da bu tip otizmlilerden ve müthiş bir hafızaya sahip.Küçük kardeşi tarafından takılan lakabı ise RAİN MAN ve bu da filmin ismi.

”MAN İN MAN RAİN MAN”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: