Born Into Brothels(2004)


Yer: Hindistan da bir genelev
Kahramanlar: Genel evde çalışan kadınların yakın zamanda köle olcak fotoğrafçı çocukları

Zana Hindistan’daki bu geneleve fotoğraf çekmeye gelmiştir ve insanların durumu burada hiç iyi değildir.Aynı zamanda fotoğraf çekmekte hiç kolay olmamıştır çünkü burada her şey yasa dışıdır. Burada aslında mükemmel fotoğraflar yakalar ve bunun için bu insanların arasına girmesi gerekmiştir.
Burada çocuklar ne olacaklarından haberdar bir şekilde büyüyorlar,çoğunun annesi köle ve hatta çoğunun büyük annesi de köle. Yani bu çocukların eğer el uzatılmazsa köle olmaktan başka çareleri yok.Çoğunun babası belli değil , belli olanların babaları da ya esrar batağında yada alkol.
Kısaca: Kalküta’nın çocukları çaresiz ve umut dolu bir yaşam sürüyorlar. Evet, umutlular. Kimisi mükemmel resimler yapıyor, kimisi mükemmel fotoğraflar çekiyor. Ama bu çocukların eğitimi Kalküta da kölelik üzerine yapılmış, bu çocuklar bataklığa saplanmışlar. Gerekli olan ise bir kare,tek bir kare…

Zana bu çocuklara yardım etmek için tekrar geri geliyor Hindistana. Çocuklar için okul arıyor, onlar için yardım sergileri düzenliyor ve onların bu zorlu Hint Diplomasisinde kaybolup gitmelerini engellemeye çalışıyor.Bu yolda da en büyük yardımcısı fotoğraf. Çocuklara fotoğraf makinesi veriyor ve onların istedikleri şeyleri çekmeleri için yüreklendiriyor.Çıkan muhteşem fotoğraflar var ve zana bu fotoğraflardan Amerika da bir yardım sergisi düzenliyor.Gelen paayla çoğu çocuğu farklı okullara yerleştirmeye çalışıyor fakat önündeki engel bu sefer çocukların aileleri.Ailelerin çoğu çocuklarının resmen köle olmasından yana,anlamak cidden zor ki zaten yaşamadıktan sonra anlamamız mümkün gözükmüyor.

Bu çocuklardan en ilginç olanı ise Avijit. Fotoğrafa doğuştan bir yeteneği var ve Zana onu yılda bir kez Hollandada düzenlenen WORLD PRESS PHOTO adlı dünyanın her tarafından çocukların katıldığı bir ve fotoğraflarının sergilendiği bir yarışmaya götürüyor. Avijit zeki ve yetenekli bir Hintli ve itiraf etmeliyim ki küçüklüğüme (biraz daha beyaz haliyle) çok benziyor. 😀
Avijit fotoğrafı insanların hallerini gösterdiği için seviyor,bense doğru anı yakaladıktan sonra insanı dünyanın bir ucuna kadar sürükleyebileceği için.
İşte ortak noktamız bu Fotoğrafı seviyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: