Kutsal İş: Karton


İstanbul’un her sokağında, her caddesinde,her bir köşesinde onlar var.

Bakmışın biri çöp koytenırını eşeliyor, diğeri hızlı adımlarla diğer koytenıra ulaşmak için ilerliyor. Önce ulaşmak her zaman önemli daha çok karton için.

Aslında sadece karton değil. Plastik kasa, şişe,naylon parçaları teneke kutular, bunlar saydıklarım ve bildiklerim. Bilmediğim kim bilir neler topluyorlardır o ekmek kazanlarından?

Üstleri başları kir, pas içinde üzerinde bir önceki konteynırından kalma bir çöp kokusuyla yanımızdan hızlıca geçerler ve biz kenara doğru yanlarız. Belki de biraz tiksiniriz onlardan ve belki biraz da korkarız.Zannımca artık erdemli olmaktan korkar olduk. Çünkü erdeme ekmek vermiyorlar illa pisliğin teki olacaksın ki paran olsun, o pis paranla pis insanların içerisinde dolaş sonra da. Artık oraya layık olursun.

Bu erdemli insanlar sadece aile geçindirmek için bu işi yapanlardan oluşmuyor.Çok çocuk var aralarında.Kendilerinden kat be kat yüksek ve ağır arabaları peşlerinden sürümeye uğraşıyorlar. Üstelik yaz kış yağmur güneş çamur bayır gibi bir ayrımları da yok.Dere tepe İstanbul’u turluyorlar.Nerede bir çöp konteynırı var onlara sormalısınız yada gideceğiniz yere en yakın nasıl ulaşabileceğinizi.

Dolaşıyorlar gün boyu.Çoğu belki de daha farklı işlerde çalışmak istemişlerdir ama daha önce bahsetmiştim insanın kendi kendisinin patronu olması ayrı bir şey. Hatta bunun için insanlar diğerlerinin ezici, küçümseyici bakışları altında çalışmayı kabul edebiliyorlar.Ama ya çocuklara ne demeli? Sarıyer de bu işi çoğunlukla -mahallelinin tabiriyle ‘çingen’- Romanlar yapar hem de kadınlar kızlar kucaklarında bebekleriyle. Etrafta insanlarda onların bu rahatlığından bu boş vermişliğinden iğrenirler.Çok tuhaf.Roman çocuklar kağıt, karton taşıma işini yaparken merak ettiğim şey ”Hiç mi bir arkadaşlarına rastlamıyorlar sokağın birinde” ya da ”Okulu yok mu bunların?”.
Ama sonradan öğrendim bu insanların ne kadar geniş mezhepli olduklarını. Kendinizi bir onların yerlerine koyun. Karton toplamak için bir konteynırın içine uzanmışsınız yanınıza arkadaşınız gelmiş okuldan. Normal zamanlarda saçınızın şeklini yada giydiğiniz pantolonunuzun solmuşluğunu yüzünüze söyleyen bir arkadaşınızla karşılaşmışınız. Bilmem hayal edebildiniz mi ama çok garip bir durum olurdu.

Demek istediğim bu insanların yaptıkları aslında çok ulvi bir iş. Geri dönüştürülen kartonları ve kağıtları bir düşünün. Mükemmel bir ekonomik kaynak. Erdemli olmak böyle bir iş işte. Faydalı olmak…

BİR SORU:Kim daha faydalı, soyan para baronları mı, kağıt toplayan erdemli insanlar mı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: