Trambolin Egzerzisi


TANI:
Tramboline ilk kez binişim ve yaklaşık olarak 15 dk kadar zıpladım.
Bıraktıktan sonra bacaklarımın bana ait olmadıkları hissine kapıldım.
Ardından geçen süre zarfında bacağımın quadriceps femoris kasının vastus lateralis et medialis kısımlarının ağrımaya başladığını hissettim.
Sağ bacağımda ise sadece vastus medialis kasında hafif bir ağrı var. sol bacağımdaki kaslar kullanılmamış olmanın verdiği hamlıkla daha fazla ağrıyor.
ARAŞTIRMA:
Trambolin kas geliştirir: Trambolin kasların eşit bir güçle tam hareketlerine ulaşmasına izin verir ve bu da San Diego Ka­liforniya Üniversitesi’nde fiziksel eğitim departmanında reha­bilitasyon araştırması yönetmeni Profesör James VVhite’a göre en iyi yoldur. Trambolin, kas hücrelerine sinir dürtüsü gönde­riminin koordinasyonunu geliştirir, bunun anlamı kasların da­ha etkili ve etkin bir şekilde çalışmasıdır. Dr. White’ın da belirt­tiği gibi, trambolin, ağırlığınızı uygun bir şekilde kaldırmayı öğrenmenizi sağlar, vücut pozisyonunuzun farkına varırsınız, dengenizi geliştirirsiniz ve bu sadece genel anlamda faydalı ol­makla kalmaz, aynı zamanda sahip olduğunuzu gücü kullan­manızı sağlar.
Bütün bu yararlar, haftada en az beş gün on beş dakika trambolin kullanan insanlar için mümkündür. Trambolinde çalışabilecek herkes için hem de. Her yaş grubuna uygundur -yaşamınız boyunca keyfini çıkarabileceğiniz bir egzersizdir. Trambolin şimdiki form seviyenize uyarlanabilir sonra sizi da­ha da ileriye götürür. Çalışmanın yoğunluğunu, ne kadar kuvvetle zıpladığınıza ve ayaklarınızı minderden ne kadar yükselt­tiğinize bağlı olarak kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Tram-bolin güvenli, uygun ve ucuzdur. Sizi yormadan veya hücrele­rinizi yeterli oksijenden mahrum bırakmadan ideal bir aerobik etki yaratır, işte bu kadar basit, bilinen en etkili hareket biçimi­dir.
Şeklinde bir konu söz konusu trambolin hakkında.
Ayrıca bahsettiğim kaslar dizlerin ektansiyon hareketinin yapılmasından sorumludur.
SONUÇ:
Söz konusu kaslarımın ağrımasının nedeninin trambolinde zıpladıktan sonra aşağıya düşerken fleksiyon yapmak isteyen dizimin, ekstansiyon hareketini yapan yani fleksiyon hareketini engelleyen kaslar tarafından fleksiyon yapamamasıdır. Bu da daha önce böyle bir egzersizde kullanmadığım söz konusu kaslarımın ağrımasına neden olmuştur.
KAYNAKÇA:
http://www.kiloazaltma.com/trambolin-iyi-egzersiz.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: