Amerikan Güzeli


1999 yapımı ABD filmi. Yönetmenliğini Sam Mendes, yapımcılığını Bruce Cohen ve Dan Jinks üstlenmiştir. Kevin Spacey, Annette Bening , Thora Birch , Wes Bentley , Mena Suvari , Chris Cooper , Peter Gallagher ve Allison Janney’nin rol aldığı film Akademi Ödüllerine 8 dalda aday olmuş En İyi Film dahil 5 dalda ödül almıştır.
Etkileyici bir film olsa gerek ki bu kadar ödüle layık görülmüş.
Filmde en çok dikkatimi çeken şey,Amerikan aile yapısının ne derece saçma olduğunun ortaya konulması, içten içe bu nedenle ödül almış olmasını diliyorum. Çünkü ilişkiler çok yapmacık ve sadakat denilen olay dlinmiş. Babası kızının arkadaşına sarkıyor, kızının arkadaşı model olmak istiyor ve bunun yolunun bütün erkeklerle yatmak olduğunu düşünüyor(?), adamın karısı başka bir meslektaşıyla ilişki içerisinde(?) ve daha da garip olan birbirlerine bunun çok normal olduğuna dair laflar sarfetmeleri.
Filmde en beğendiğim şey ise saf aşkın hiçbir bedensel temasla sağlanamayacağının anlatılabilmesi. Bunu da filmdeki başrol oyuncusunun evinin yanına taşınan komşularının oğluyla kendi kızı arasındaki ilişki belirliyor. Bu insanlar okulda diğer ”sıradan olmayan insanlar” tarafından sıradan olmakla suçlanıyorlar ve arkadaşları tarafından reddediliyorlar. Ama bu gençler gerçek aşkı sıradan bir şekilde yaşayarak diğerlerine asıl önüne gelen ilk insanla yatmanın ne kadar sıradan olduğunu gösteriyorlar.
İçerisinde dediğim gibi çeşitli ilişki tiplerine yer verilmiş, mesela çocuğunu gay zanneden ve bu nedenle onu evden kovan homoseksül bir babnın dramı. Her ne kadar ”denizci” olsa da bu babanın cinsel istekleri altında ezilmiş olan oğlu ve karısı babanın gazabına uğruyor.
Gerçekten çok ilginç bir film.
Güzel olması için şunu söyleyebilirim.
Eğer olması gerekeni değil olanı anlatıyorsa o zaman benim fikri yapıma uygundur.
Ama buna inanması ABD filmi olması bakımında cidden zor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: