Kırık Gözlük


Koltukta uyuyakalmışım, birden içim geçmiş yığılıp kalmışım. Büyük ihtimalle kitap okurum diye geç yatmamdan kaynaklanıyor. Aslında yurttan alışkınım ama artık sık sık böyle koltuklarda sızıp kalıyorum. Gözlüklerimi de yanıma yarı açık yarı kapalı şekilde atıvermişim, uykuyla birlikte de unutmuşum orada olduklarını. Hâlbuki Şubat’ta onları yaptırırken kendi kendime artık onları kabında saklayacağım diye söylemiştim. Çünkü yaptırana kadar epey bir sıkıntı çekmiş ardından neredeyse yeni bir gözlük fiyatına yeni cam taktırmak zorunda kalmıştım. Yaklaşık iki ay kadar tahtaya yakın durmak zorunda kalmam da cabası. Hava sıcak olduğunda insan yattığı yerde de rahat edemiyor, kalkıp terleyen sırtımı havalandırmak hem de yüzümün nispeten daha serin bir yere değmesi için diğer tarafa yattım ve tam ayaklarımı uzattığım vakit daha önce aşina olduğum sesi duydum. İçimi bir kızgınlık kapladı, anlamıştım, gözlüklerim yine kırılmıştı.
İki yıldır gözlük kullanırım ve aslında başlarda fantastik bile gelmeye başlamıştı. Hatta birkaç kişiden ‘’ çok çalışıyor, bak gözleri bozulmuş’’ tarzında duyumlar bile aldım. Beni tanımayan insanların boş konuşması işte. Dediğim gibi hoşuma gitmişti gözlük meselesi. Çünkü görünmek istediğim insanların kullandığı önemli bir aletti. İlk defa dershane de fark etmiştim uzağı göremediğimi, sık sıkta başım ağrıyordu. Gerçi bunun sebebinin görememem olduğunu çok sonraları anladım ama neyse. Gözlük almak için babamın bir tanıdığına gittik, şöyle olsun böyle olsun derken orada babamın beni kendi gibi zannettiğini anladım. Bana alacağım gözlükleri sadece okurken yazarken takacağımı söyledi. Bende hayır bunların sürekli takılması gerek dedim. Çünkü bu yaşlılıktan kaynaklanan bir hastalık değil. Aslında babamın amacı çerçevesiz, pahalı gözlüklere nazaran çerçeveli, ucuz gözlüklerden alabilmekti. Hatta SGK indirimi sayesinde gözlükler bedavaya bile gelebilirlerdi. Ama itiraz ettim ve sağ olsun tek oğlunu kırmadı. Epey fazla tutmuştu parası ve babam çoğu zaman parasını ödeyemeyeceği zamanlarda tanışlardan alışveriş yapardı. Bense daha çok parayı ver istediğini al tarzına daha yakın olmuşumdur. Burada da tam tahmin ettiğim gibi olmuştu, parası olmadığı için tanış gözlükçüye gelmiştik. Gözlüklerin yakıştığını çevremden işitmek hoşuma gitmişti. Hatta sevgili ablam beni görünce ‘’Gözlüklü şirin olmuşun’’ diye bir yakıştırma bile yapmıştı. Hâlbuki lise son sınıftayım ve kilom üç haneli olmaya yaklaşmış, şirinlikle alakam yok anlayacağınız. Bunu da aslında benden beklentilerinin çok olduğuna yormuştum o zamanlar. Gerçekten de öyle zaten bazen beni ulu orta doktor diye pazarlamaları da bundan kaynaklanıyor.
Bu sevgili gözlüklerimin üçüncü kırılışı oluyor ve artık bunca masrafın içinde ona nasıl ödenek ayıracağımı düşünmekten başım ağrıyor, okuduğum kitabı anlamakta zorluk çekiyorum.
Sevgiyle kalın dostlar…

Reklamlar

2 Yorum

 1. kiraz said,

  Haziran 23, 2012 17:25

  A.S. seni uzaktan yakından tanıor sayılırım yorum yazmayıp sadece okuyup geçmeyi düşündüm ama neden kaçıorm ypmalıyım belki de deyip ilk yorumumu yazıorm ben uzun bir süredir blog okurum ve de blog yazma işine iice sardım hayırlısı diyeyim ve takip ettğim bloglardan biraz daha farklı yazıorsn neyse yorum yapma nedenime gelirsem bende gözlüklü olup bu halimden mutlu olsam bile malesef gözlükle uyumaktan vazeçemediğim için anlattığın durumü çok fazla yaşamışımdır ve inş.yamulmayan kırılmayan gözlükler yapılırda bizim gbi biçarelerde kurtulabilir diorm:)

  • ergoegosum said,

   Haziran 26, 2012 07:48

   teşekkür ederim. Blog yazmak daha doğrusu yazı yazmak uzun bir yolculuk yapmaktan farksız, uğradığın her durakta nefeslenmek gibi ya da bindiğin her otobüste sohbet edecek birini bulmak gibi. Değerli bir arkadaşım sayesinde ben de yazmaya başlamıştım, bir an önce yazmaya başladığın için senin adına sevindim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: