Yakınlık


Nasıl başlamalıyım?
İşte buldum: ‘’Anlarsa uzağım yakınımdır anlamazsa yakınım uzağımdır’’ İsmail Fakirullah’ın bu muazzam sözüyle başlamış yazar kitabına ve sayfayı çevirdiğinizde karşınıza küçük şeyler isimli 1. Bölüm çıkıyor. Her bir bölümün içerisinde bölüm başlığıyla alakalı küçük başlıklar ve başlıkların altında ise deneme kitabı olması nedeniyle yazarın çıkarımları yer alıyor.5 bölüm ve bir de ek bölümden oluşan kitap içerisinde yaşamanın anlamına dair sık sık sorular yöneltiyor okurlarına ama daha sonra bu sorular yazarın kimliğiyle beraber açığa çıkarılıyor, cevaplandırılıyor. Mesela ‘’ Güneş sadece doğmak için mi doğar? Ona yüklenen muazzam görev sadece her gün aynı şeyi yapmak mı?’’ ya da ‘’Yakınlık nedir, uzaklık nedir, güzellik kimdendir?’’ tarzında sorular. Yazarın kimliği demiştim ve çıkarımlar yapıyor demiştim size. Yazar çoğu zaman bu tip insanlığı ikilemde bırakan, kimi zaman cevaplandıramadığı, hatta unuttuğu soruların cevaplarını Bediüzzaman Said Nursi’nin risalelerinde alıntılar yaparak açıklamaya çalışıyor. İnsanların günümüz şartlarında benliklerinin narsistleşmiş emellere alet edilmek istendiğini anlatıyor ve modernleşmenin tarifinin Alain Tourain tarafından şu şekilde yapıldığını söylüyor:’’ Kendisini bir kutsal vahye ya da ulusal bir öze uygun olarak örgütlemek ve bu yönde eyleme geçmek isteyen bir toplumu modern olarak nitelemek imkânsızdır.’’ Yazarın kitabında bu insana cevap verirken bu tip modernliği din ve mutlaktan ayırmış insanların narsistleşerek arzularının esiri olduklarının altını çiziyor. Fakat bu arzu aç gözlülüğünü delik bir balona benzetiyor ve bu balonu üfleyerek şişirmenin artık zor olacağından bahsediyor. Sonuçta ulaşılacak tek yerin ise Mutlak Var’ın huzuru olacağını söylüyor.
Aslında kitapta bir savaş var. Bu savaş narsistik kültürle, arzularının esiri olmuş insanlarla, hayatta her şeyin kendileri için var olduğunu zanneden insanlarla ve yaratıcıyı bir kenara yeri geldiğinde kullanılmak için fırlatan insanlarla yapılıyor ve yazar gerektiğinde Kur’an dan da örnekler vererek günümüzde kelimelerin içlerinin ne kadar boşaltıldığının farkında olmamızı istiyor. Bu gerçekten de doğru ve bunun en güzel örneği: aşk. Yapılan dizilerle ve ya her türlü yazılı ve görsel basınla içi boşaltılmış ve artık insanlara aşk denildiğinde akıllarına seks ya da aklınıza ne kadar iğrenç terim varsa onlar geliyor. Bunu yapmak aslında çok mantıklı, çünkü insanları ele geçirmenin, onları kontrol altında tutmanın en kolay yolu medyayı kullanarak onların duygularına hâkim olmaktan geçtiğini biliyorlar. Ya da aklınıza ne kadar dayatılmak istenen fikir varsa bunun en güzel aktarıldığı yer olan medya, insanları bunun gibi içi boş kelimelerle oyalıyor.
Bunu kendi tespitim olduğu için katılıp katılmamakta özgürsünüz ama şu an hala devam eden bir takım tv dizilerinde türban ve ya başörtüsü üzerinde müthiş bir baskı uygulanmış durumda.
Nasıl mı?
Dizilerin çoğunda yine modern ya da narsist insanların tabiriyle alt tabakadan insanların, temizlikçilerin ya da bakıcıların yani bir takım insanların ayak işlerini gören insanların çoğunun başında başörtüsü var ve bunun kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. Türbanı alt tabaka insanların kullandığı bir giysi görünümünde sunuyorlar. Bu dizileri izleyen insanların açıkça öyle söylemeseler bile bilinçaltlarına bu ideoloji yerleştirilmeye çalışılıyor ve ondan sonra başörtüsü takan annenin evladı annesinin başındaki edebi çekip çıkarmaya çalışıyor. Sonuçta birbirinden kopuk hayatlar.
Yazar sadece açıklanamayan soruları cevaplamakla yetinmeyip, evlilik, kadınsılık, erkeksilik gibi konuları da açıklığa kavuşturmak için deliller sunuyor. Ailenin Rabbe yaklaşmada ne derece önemli olduğunu söylüyor ve evli olan insanlara bir an önce cennetlerine dönmeleri için tavsiye veriyor. Şurası çok ilginç: ‘’Burası evlilik meydanı büyük mutlulukların ve büyük savaşların yaşandığı zemin.’’ Yazar bu şekilde ortaya bir sav atıyor ve evlenen insanların birbirlerine karşı nasıl davranarak evlilik tesisini mutluluk üzere kuracaklarını anlatıyor.
Okunacak çok şey var, sağlıcakla kalın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: