Seviyoruz Conileri


Hayranıyım conilerin, işlerini yoluna koymada üzerlerine adam tanımam. Olayları ne yapar eder kendilerine yontmasını bilirler.

Koruyucu, adalet dağıtıcı coniler.

Takdir ediyorum şu conileri, zeki adamlar, onlara yapılanları unutmuyor, yaptıklarını unutturuyorlar.Cidden şu coniler başka insanlar.

Ateş altında bir başkent.
Yer Bağdat
Yıl 2003
Yoğun hava ateşi esnasında Bağdat’a adalet getirmek için yola çkmış tankçı birliği.
Başlarında Albay Nat Sterling adlı komutanları, Saddam’a mermi sıkmaya gidiyorlar.

Yoğun ateş altında bir iletişim problemi sonucunda Nat’ın tankı , kendi arkadaşının bulunduğu tankı havaya uçurur. Bunun üzerine telsizde ona rapor verilmesi istenir ve gerçek çok acıdır.Nat en yakın arkadaşını kızartmıştır. Daha sonra olayın etkisinden kurtulamayarak kendisini alkole verir ve ailesinden uzaklaşır.Daha sonra Nat’in komutanı onu ölmüş bir kadın helikopter kaptanın onur madalyası alması hakkında yürütülen araştırmanın başına geçirir. Nat bu olayı araştırırken ortaya çok hazin bir olay çıkar. Kadın en son saldırıdan yaralı olarak kurtulduğu halde orada bırakılarak arkadaşlarının Saddam’ a attıkları napalm bombaları altında can verir. Ne acıklı değil mi? Bir değil iki kez kendi adamlarını öldürdüler. Sonra bu olay ortaya çıkmasın diye US ARMY çok uğraşıyor ama bir gazeteci ortaya çıkıp gerçeklerin anlatılması gerek diyor. Kendi içerinde iç hesaplaşma asker hata yapar ama bunu gazeteler düzeltir. Nat de olayın gerçeklerinin anlatılması için üstelediği için Kaptanı o gün orada bırakanlardan birisi intihar eder ve aslında o intihar eden onun öldüğüne dair rapor veren asker. Burada da bir iç hesaplaşma asker hata yapar ama bunu kendi canıyla öder.Gelelim Nat’ın olayına öldürdüğü arkadışının ailesine durumu anlatması gerekiyor ve bunu utana sıkıla yapıyor ve gene iç hesaplaşma asker hata yapar ama bunu kendi gururunu çiğneyerek öder.
Sonunda ise tüm amerikan filmlerinde olduğu gibi ödüllendirme sahnesi:
Nat madalyayla ödüllendirilir.
Kaptan kadına onur madalyası verilir.
Artık onları kimsenin sorgulamaya,onlara hesap sormaya hakkı yoktur. Çünkü yaptıkları yanlışları kendi içlerinde temizlerler. Kendi insanlarının vicdanlarını rahatlatmak için çevirmedikleri film kalmadı.Herkes mutludur çünkü kendi içlerinde hesaplaşmışlardır ve gerçekler açıklanmış, düzen temizlenmiştir.

İşte çevirdikleri savaş filmleri bunlardan ibaret
Önce paralarıyla mermi alırlar
Mermi sıktıkları yerlerden para kazanırlar.
Sıktıkları mermilerin, attıkları bombaların filmlerini çekerler.
Bu filmlerin çoğu beğenilir ve onlar bu filmlerden para kazanırlar.
Kazandıkları paralarla yine mermi alırlar ve bu kısır döngü böyle sürüp gider.

Aslında daha acı bir kısır döngü var, bu bizi yakından ilgilendiriyor.
Hepimiz cüzdanlarımızda, ceplerimizde mermi taşıyoruz. Bu mermileri her çarşı-pazara çıktığımızda onlara başka bir kardeşimize sıkmaları için veriyoruz.Öyle sosyal medyayı kullanıp ”Biz yanındayız” ”Bu insanlık dramına kim dur diyecek” tarzında klavye erkekliği yapıpta Starbucks’ta(paralar yıldıza) ya da Burger King’te sıraya giriyorsan bir mermi de benim için sıkın diyorsunuz demektir. Kendimizi aldatmaya gerek yok.

Nasıl, artık umarım sizde seviyorsunuzdur bu conileri.
Aramaya gittikleri insanları,silahları bulamayan insanlar onlar.
Çok matrak adamlar çoook.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: